Otázky

Čo je IMEI?

IMEI je jedinečné 15 miestne číslo (International Mobile Equipment Identity), ktoré obsahuje každý telefón, či tablet. Číslo je možné zobraziť v telefóne po zadaním kódu *#06#. Každý telefón (čiže aj kradnutý) má vlastné IMEI číslo, pomocou ktorého sa dá lokalizovať-využíva to napr. operátor, či polícia práve pri krádeži.

Kde hľadať IMEI číslo?

IMEI je možné zobraziť v telefóne po zadaním kódu *#06#. Nájdete ho tiež pod batériou telefónu, na krabici od zariadenia alebo vo vačšine prípadov aj na záručnom liste. Pri niektorých typoch sa nachádza vyryté na šuflíčkoch, kde sa vkladá SIM karta.

Čo robiť v prípade krádeže?

Prvým krokom by malo byť oznámenie krádeže vášmu mobilnému operátorovi, aby vám ihneď zablokoval SIM kartu a tým znemožnil jej zneužitiu(na rôzne telefonáty, SMS, audiotexové hry, či internet). Môže vám tak ušetřit nemalé financie.
Druhým krokom by mala byť návšteva polície a spísanie protokolu o krádeži-čím sa vaše zariadenie dostane do policajnej databázy a bude hľadané-musíte však preukázať, že ste reálnym majiteľom ukradnutého zariadenia(bločkom z pokladni, záručným listom, krabicou, či faktúrou).
No a tretím krokom by mala byť registrácia v databáze Lopkár, čím si kupujúci môže overiť, či zariadenie, ktoré kupuje, nie je práve to vaše, ukradnuté a tým pomôže k jeho skorému vráteniu.

Čo robiť v prípade, že zariadenie, ktoré sa chystáte kúpiť, sa nachádza v databáze Lopkár?

Pri každej kúpe si môžete v databáze Lopkár overiť, či zariadenie, ktoré sa chystáte kúpiť, nepatrí niekomu inému. Ak vám po zadaní IMEI čisla vyhľadávanie vyhodí hlášku, že zariadenie sa v databáze NAŠLO a je teda kradnuté a hľadané, máte viacej možností ako zareagovať. Najlepšie by bolo ihneď kontaktovať políciu a tým pomôcť k zadržaniu zlodeja, alebo telefón minimálne nekúpiť a tým ušetriť peniaze a starosti sebe, alebo tomu, komu ste telefón chceli posunúť. Nech bude vaše rozhodnutie akékoľvek, snáď bude morálne správne a takýmto spôsobom si aspoň trochu pomôžeme navzájom.

ĎAKUJEME ZA AKÚKOĽVEK PODPORU.